FIRAT BORU
Drenaj Boruları
Temiz Su Boruları
PE Temiz Su Boruları
PVC Temiz Su Boruları
Kanalizasyon Boruları
FKS Kanalizasyon Boruları
Triplex Kanalizasyon Boruları
PVC Kanalizasyon Boruları
Çatı Oluğu ve İniş Sistemleri
Dekoratif Çatı Olukları
Köşeli Çatı Olukları
 
FIRAT BORU  
PE Temiz Su Boruları

 


pvc_temiz_supvc_temiz_su_1
 

Plastik teknolojisinin hızlı gelişimi hammadde üretiminde de önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. 1950'li yıllarda geliştirilen PE 63, yüksek basınç gerektirmeyen sistemlerde başarıyla kullanıldı. Ancak bu malzeme teknik özelliklerinden dolayı sadece düşük basınçlı (en çok 4 bar) sistemlerde kullanılmıştır. Polietilen üreticileri PE 63 malzemesinden sonra ikinci jenerasyon olarak PE 80 (=6.3 MPa)'i geliştirerek kullanıma sundular.

Fırat Plastik PE80 hammaddeden PVC borulara oranla çok daha üstün özelliklere sahip PE boruları TS 418-2 prEN 12201-2 (DIN 8074, ISO 4427) standartlarına uygun olarak üretmektedir.
Bu borular;

  • Darbelere karşı daha dayanıklıdır.
  • Esnekliği ve uzama katsayısı daha yüksektir.
  • Bu özellikleri sayesinde, kayalık arazide, heyelan bölgelerinde ve deniz altında güvenle kullanılabilir.
Gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı gereksinimlerle beraber birinci ve ikinci jenerasyon (PE63, PE80) hammaddelerdeki eksiklikler, PE üreticilerini yeni araştırma ve geliştirmelere yönlendirmiştir. Bu araştırmalar 80'li yılların ikinci yarısında, sonuçlanmış ve PE üreticileri üçüncü jenerasyon olarak PE100 (MRS 10; =8 MPa) hammaddesini üreterek kullanıma sunmuşlardır. Üretimde PE 100'ün, birinci ve ikinci jenerasyon hammadelerin kullanılmasından, daha iyi performans gösterdiği ve daha emniyetli olduğu laboratuar testleri ile ispatlanmıştır. PE100'ün bu üstün özellikleri, uluslararası su ve gaz sistemleri yapan firmalar tarafından da tercih edilmektedir.

PE100'ün en büyük avantajı yüksek bir gerilme mukavemetine ve güvenlik katsayısına sahip olmasıdır. Örneğin PE 80 hammaddeden SDR 11 'e göre üretilen borunun izin verilen çalışma basıncı 10 bar iken PE100 hammaddeden üretilen borunun çalışma basıncı 16 bardır. Yani PE 100 ile üretilen borular daha düşük et kalınlıkları ile daha yüksek basınçlarda çalışma olanağı sağlar. PE100 ile üretilen borularda ürün kalitesi artarken, % 30'a varan malzeme tasarrufu ve ekonomi sağlanmaktadır.

 

 

Copyright © 2006 - 2008 Yildizlar Insaat   çetin bilisim