Yararlı Bilgiler
Çimento, doğal veya yapay iri ve ince agrega, su, ve gerektiğinde kimyasal ve/veya mineral katkının karıştırılması ile yapılan ve özelliklerini çimentonun hidratasyonu ile kazanan bir malzemedir
Kaplama tuğla, beton tuğla, gazbeton veya sıva gibi tüm rijit yüzeylere uygulanabilir. Uygulama yapılmadan önce duvar yüzeyi düzgün hale getirilmelidir. Bu nedenle yüzeyde kalmış yapışmayı engelleyici boya, harç kalıntısı, sıva artığı gibi kusurları kaldırmak gerekir. Yüzey temizlenmeyecek kadar kusurlu ise tekrar sıvamakta yarar vardır.
Mükemmel kiremit, çatıdaki suyu alt katmanlara iletmemelidir. TS EN 1304 Kiremit standardında belirtilen sızdırmazlık testine göre herhangi bir kiremit, 4 saat ve üstünde su sızdırmazsa Sınıf I kiremitidir. 1-4 saat arasında su sızdırmazlığa sahipse Sınıf II kiremitidir. Gürallar silikonlu kiremitleri ise, Sınıf I kiremitlerinin çok ötesinde özelliklere sahiptir. Gürallar silikonlu kiremidi saatlerce geçirmez. Düzenli periyotlarla laboratuarlarda yapılan testlerde, Gürallar silikonlu kiremitlerinin sızdırmazlık sınıfının, Sınıf I'in çok üzerinde olduğu tespit edilmektedir.
İç duvarlar yüksek narinliği ve taşıyıcı olmaması nedeni ile taşıyıcı betonarme karkastan gelebilecek yüklere karşı hassastır. Yapılan ölçümler, betonarme sistemin başlangıçta yük altında yapmış olduğu hacim değişmesinin yaklaşık 3 katını, zaman içinde beton sünmesi sonucu yaptığını göstermektedir.

 

Copyright © 2006 - 2008 Yildizlar Insaat   çetin bilisim