Yararlı Bilgiler

Kaplama Tuğla Uygulama Talimatı

Duvar Yüzeylerinin Hazırlanması:
Kaplama tuğla, beton tuğla, gazbeton veya sıva gibi tüm rijit yüzeylere uygulanabilir. Uygulama yapılmadan önce duvar yüzeyi düzgün hale getirilmelidir. Bu nedenle yüzeyde kalmış yapışmayı engelleyici boya, harç kalıntısı, sıva artığı gibi kusurları kaldırmak gerekir. Yüzey temizlenmeyecek kadar kusurlu ise tekrar sıvamakta yarar vardır.

Duvarın Kaplanması:

1-Hazır yapıştırma harcı (Çimento harcı kullanılması tavsiye edilmez) kullanım talimatına uygun olarak hazırlanarak 10 mm. taraklı malayla duvar yüzeyine uygulanır.

2-Kaplama tuğla yüzeyi, ıslatmak suretiyle hafifçe menlendirilir. Bu tuğla yüzeyinin arkasındaki toz ve kirlerin temizlenmesini sağlarken, aynı zamanda da yapıştırıcının içindeki nemin kaplama tuğla tarafından emilmesini engeller.

3-Homojen renk dağılımı sağlamak isteniyorsa farklı tuğla kutularından, aynı tondaki malzemeleri kullanmak gerekir. Kaplama tuğlanın arka yüzeyine, bir miktar yapıştırma harcı sürülerek 8-10 mm.'lik metal çıta konularak yapılır. Tüm sıraların terazisinde ve şakülünde olmasına özen gösterilmelidir. Köşe dönüşlerde, Kılıçoğlu köşe tuğlası tavsiye edilir.

4-Yapıştırıcı kuruduktan sonra derz dolgusuna geçilir. Boya kıvamına getirilen derz dolgusu, derz dolgu tabancası yardımıyla derzlerin arasına doldurulur. Bu esnada, tuğla-yüzeyine bulaştırılmamasına dikkat edilmelidir. Yanlışlıkla tuğla yüzeyine bulaşan dolgular tam sertleşmeden, sert bir fırça yardımıyla temizlenir.


02.01.2009 13:39:46

Diğer Başlıklar

 

Copyright © 2006 - 2008 Yildizlar Insaat   çetin bilisim