Yararlı Bilgiler

Mükemmel Kiremitin Taşıması Gereken Özellikler

*Su geçirmezlik
Mükemmel kiremit, çatıdaki suyu alt katmanlara iletmemelidir. TS EN 1304 Kiremit stangdardında belirtilen sızdırmazlık testine göre herhangi bir kiremit, 4 saat ve üstünde su sızdırmazsa Sınıf I kiremitidir. 1-4 saat arasında su sızdırmazlığa sahipse Sınıf II kiremitidir. Gürallar silikonlu kiremitleri ise, Sınıf I kiremitlerinin çok ötesinde özelliklere sahiptir.Gürallar silikonlu kiremidi saatlerce geçirmez. Düzenli periyotlarla laboratuarlarda yapılan testlerde, Gürallar silikonlu kiremitlerinin sızdırmazlık sınıfının, Sınıf I'in çok üzerinde olduğu tespit edilmektedir.

*Dona dayanım
TS EN 1304 kiremit standardında belirtilen TS EN 539-2, Metod C dona dayanıklılık testine göre vakum pompalı kapta suya doyurulmuş olan kiremitlerde, düzenli olarak 50 donma / çözülme işleminden geçtikten sonra, yüzeylerinde herhangi bir kütle kaybı görülmemelidir.

*Düzgünlük
Bir çatının döşenmesi esnasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri, kiremitlerin standartta belirtilen biçim düzgünlüğü ve kavis şartlarını sağlayamamasıdır. TS EN 1024 deney standardına göre sağlanması gereken bu şartlar, aynı zamanda kiremitlerin birbirlerine düzgün kenetlenmesini sağlar. Düzgün kenetlenmiş kiremitler, çatıda kiremitler arasından suyun geçişini engeller.

*Mukavemet
TS EN 1304 Kiremit Standardında belirtilen TS EN 538 eğilme mukavemeti testine göre bir kiremitin 120 kgf dayanıma sahip olması gerekir. Bu dayanım, çatıdaki yüklere karşı gereklidir, ama çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Pek çok kiremidin, çatıda yürüyen ustaların ağırlığıyla bile kırıldığı bilinmektedir. Oysa doğru mesnetlenilmiş sağlam bir kiremit, bu tip yükler altında kesinlikle deforme olmaz, kırılmaz.

*Renk dayanımı
Mükemmel kiremit, yıpratıcı iklim koşullarına karşı ilk günkü görünümünü kaybetmemelidir.
İnşaatlarda kullanılan tüm malzemeler gibi, çatı kaplama malzemelerinden de beklenen en önemli özellik UV ışınlarının yıpratıcı etkilerine karşı koymasıdır. Çatı kaplama malzemelerinde kullanılan yapay renklendiriciler, belli bir süre sonra UV ışınlarından zarar görmeye başlarlar. Genel olarak, tüm çatı ilk döşendiği gün sahip olduğu rengini kaybetmeye, albenisi yok olmaya başlar. Bu durumda başvurulan en önemli yöntem ise yurtdışında olduğu gibi çatı kaplama malzemesini tekrardan yerinde boyamaktır. Bu ise geçici bir çözüm olmakla birlikte, zaman içinde çatıya da ilave maliyet getirmektedir. Oysa, iyi bir çatı kaplama malzemesinden beklenen; ilk günkü rengini ömür boyu korumasıdır.


02.01.2009 13:39:38

Diğer Başlıklar

 

Copyright © 2006 - 2008 Yildizlar Insaat   çetin bilisim